Termální lázně Maďarska – živá voda doslova a do písmene

Původ jedinečných termálních lázní v Maďarsku má své kořeny v unikátní geologii a historii. Maďarsko leží v Panonské pánvi, která se v pradávné době vyznačovala rozsáhlou tektonickou a sopečnou činností. Kombinace geologické stavby pánve, sopečných erupcí a pohybů zemských desek umožňovala ohřívání vody hluboko pod zemí v ohromných rezervoárech. Voda, která z nitra země vystupuje k povrchu, sbírá s sebou bohatou směs minerálních látek a vytváří tím jedinečné termální prameny s léčivou silou.

Římané byli jedni z prvních, kdo rozpoznali a využili léčebné účinky zdejší termální vody. Stavěli důmyslné lázeňské komplexy, jako například v Aquincumu (dnešní Budapešť), které sloužily jako společenská a relaxační centra. Snad největší proměnu pro maďarské termální lázně znamenalo období osmanské okupace. Turci, proslulí svou koupací kulturou, vybudovali po celém Maďarsku četné termální lázně a hammamy a zanechali po sobě trvalé architektonické a kulturní dědictví. Mnohé z těchto lázní, jako například lázně Király v Budapešti, fungují dodnes.

V pozdější době uherská šlechta navštěvovala termální lázně ze zdravotních i společenských důvodů, což vedlo ke vzniku velkolepých lázeňských komplexů ve městech po celé zemi. Následný rozvoj železnice usnadnil přístup do termálních oblastí a přilákal návštěvníky z celé Evropy. V tomto období byly postaveny ikonické lázeňské budovy, jako například termální lázně Széchenyi v Budapešti, které jsou dodnes jedním z největších termálních komplexů v Evropě.

Místní přísloví praví: "Kamkoliv v této zemi zapíchnete hůl, vytryskne z ní léčivý pramen." Toto přísloví je podloženo skutečností, že v Maďarsku existuje téměř 1300 známých pramenů termální vody. Ty vystupují přirozeně z hlubin nebo jsou čerpány z vrtů, které sahají až do dvou kilometrů pod zemí a některé mají teplotu dosahující až 100°C. Na některé z pramenů se přišlo zcela náhodou. V šedesátých letech, místo očekávaných ložisek ropy, vytryskl gejzír horké vody. Místo průmyslu těžebního získal nový impuls průmysl lázeňský a vznikly nové, moderní lázně.

Každá termální voda v Maďarsku má trochu jiné složení a jednotlivá místa se zaměřují na léčbu specifických typů zdravotních potíží. Lázně západního Maďarska, jako jsou Zalakaros, Hevíz a Bükfürdő, jsou známé především svými léčebnými účinky na nemoci pohybového aparátu. Chronický revmatismus, artróza, artitida, nemoci páteře, poúrazové stavy, stavy po operacích, Bechtěrevova choroba, svalové dystrofie, stavy po obrnách apod. Koupel v léčivé vodě o teplotě 36° - 38°C poskytne výraznou úlevu od bolesti, zlepšení zdravotního stavu nebo úplné vymizení potíží. Kromě nemocí pohybového systému se zde léčí gynekologické potíže, lupénka, ekzémy…

Příjemná dovolená v lázních je i pro ty, co jsou zcela fit. V areálech najdou bazény s vířivkami, masážemi, vodní gymnastiku, masáže, sauny, procedury, bazény s vlnobitím, bazény s různými teplotami vody, plavecké bazény, brouzdaliště a klouzačky pro děti i tobogány různých obtížností.  Zájezdy do Maďarska s kompletním servisem zajišťují české cestovní kanceláře. Ubytování v hotelích nabízející župany k zapůjčení a vynikající maďarskou kuchyni, jsou přímo propojeny s lázněmi. Romantické korzo na lázeňské promenádě umocní jen sklenička výborného maďarského vína.