Zalakaros

Lázně Gránit v Zalakaroši: areál o rozloze 10 ha nabízí příjemné parkové prostředí se starými stromy, které poskytují v létě spoustu stínu. Je možné odpočívat na lehátkách či na vlastní dece na trávě. Celkově je k dispozici 4700 m2 vodní plochy. Skládá se z 20 bazénů o teplotě 28° - 36°C). Venkovní areál: venkovní plavecký 50m bazén, léčebné bazény s teplotou 34°a 36°C, bazén s umělým vlnobitím, léčebný bazén o teplotě 33°C, zážitkové lázně s vířivkami, podvodními masážemi, vodní trakce, dětská brouzdaliště, dětský svět s domečky a skluzavkami, bazén s atrakcemi pro větší děti a adrenalinová část s tobogány. Součástí venkovního areálu jsou převlékárny, pískoviště a prolézačky, restaurace s občerstvením. Lázně nabízí každodenní vodní cvičení s hudbou. Vnitřní bazény: několik léčebných bazénů o teplotě 34°a 36°C. Zážitkové lázně s masážními proudy, vířivkou a podvodními masážemi, herna pro děti, tobogán. Za příplatek lázně nabízí sauny, léčebný tělocvik, masáže. Současné lázně jsou šesté největší lázně v Maďarsku a Zalakaroš je uváděn mezi deseti nejpopulárnějšími maďarskými městy.   

Léčebné indikace v termálních lázních Zalakaros: zánětlivá kloubní onemocnění chronická polyartritida, psoriatická artritida, lupus, rehabilitace po úrazech a po operacích kostí a kloubů. Chronická degenerativní revmatická onemocnění: kyčelní a kolenní artróza, onemocnění plotének, artróza obratlů, svalová dystrofie, stavy po úrazech páteře a míchy. Revmatická onemocnění měkkých tkání: záněty kloubních váčků, záněty šlach, Dupuytrenova kontraktura. Kostní onemocnění: osteoporóza, osteomalacie, Pagetova choroba, změny při zvýšené činnosti štítné žlázy. Kožní onemocnění: lupénka, chronické ekzémy. Stavy po mozkové mrtvici, stenóza aorty, stavy po obrnách, chronické gynekologické záněty, diabetické artharalgie, neuróza, neurasténie.  
Kontraindikace: 

Horečnaté stavy, těhotenství, infekční nemoci, otevřené, mokvající rány, růže, bércové vředy, akutní a subakutní zánětlivé procesy, poruchy krevního oběhu, 6 měsíců po trombóze a srdečním infarktu, synkopa, extrémně vysoký krevní tlak, zhoubná nádorová onemocnění, po chemoterapii a ozařování, chronický alkoholizmus, těžká cirhóza jater, akutní zánět štítné žlázy, menstruační poruchy

zážitkový bazén v lázních Zalakaros​. Bazén s umělým vlnobitím lázně Zalakaros​  Adrenalinový bazén v lázních Zalakaros​  Léčebný termální bazén v lázních Zalakaros​  Občerstvení - lázně Zalakaros

Zalakaroš -půvabné lázeňské městečko v kopcovité krajině porostlé vinnou révou, asi 20 km od Balatonu. Příjemné procházky si vychutnáte nejen v upravených parcích a promenádách, ale při výletech do okolní krásné krajiny. V blízkosti se nachází rozhledna mezi vinicemi s výhledy na Malý Balaton, arboretum, aktivní park s prvky pro seniory, pavilon pro lehkou meditaci, mezopark s dřevinami charakteristickými pro tuto oblast, přírodní stezky skvělé pro chůzi s holemi (nordic walking),  tzv. Csiga-túra "hlemýždí cesta", naučná stezka vedoucí mezi starými duby, habry, lípami. Symbolem města jsou červené květiny kanny, které zdobí celé město. Lázeňský pobyt vám zpestří ochutnávky vína v místních vinárnách či brouzdání v centru. V roce několika lety vzniklo v Zalakaroši kulturní a společenské Karos Korzo obohacující atmosféru lázeňského centra osvětlenou fontánou, hudebními akcemi a menším tržištěm. 

Co můžete v Zalakaroši dělat dál? 

* projít si Termální jezero a Ekobřeh. Hned za lázněmi je z odtékající termální vody uměle vytvořené jezero o velikosti 1,2 ha. Mostkem lze dojít na ostrov uprostřed jezera a zameditovat nebo si vyzkoušet hru světel ve speciálním pavilonu. Z 15m vysoké vyhlídkové věže se pokocháte výhledy a dokonce se projdete po hladině suchou nohou. Velkým zážitkem je sklouznutí z 21 m vysoké věž po suchém tobogánu, největším podobném v zemi.  

* půjčit si kolo a projet se v krajině mezi vinicemi či zajet k Malému Balatonu (Kis Balaton). V této přírodní rezervaci s rozsáhlými bažinami, lužními lesy a rákosovými porosty, uvidíte ptáky, kteří se migrují v rámci jejich tažných tras nebo hnízdí na plovoucích hnízdech. Zdejší Potápka roháč je jeden z nejkrásnějších vodních ptáků. U Malého Balatonu můžete navštívit Kápolna Puszta, největší stádo buvolů v zemi, čítající 150 kusů. Zdejší stezka má 1,5 km. 

* vyrazit na polodenní výlet do zdejších lesů. 

* nakupovat na trzích v Nagykanitze nefalšovanou maďarskou klobásu a papriku do guláše

* využít místního turistického vláčku, který vás proveze městem, až k vyhlídce 

* zajet si na celodenní výlet k termálnímu jezeru Hevíz 

* a mnoho dalšího 

Image Image  Image Image  Image